Skip to main content

Low Level Laser Therapy (LLLT) nedir?

Lazer ışık terapi, Low Level Laser Therapy (LLLT) yöntemi olarak adlandırılan terapi yöntemidir. Bitkilerdeki fotosentez sisteminin ışıkla uyarılması gibi, hücrelerimizdeki enerji üretimi yapan mitokondrileri aktive ederek çalışır. Bu terapi sitokrom-C oksidazı aktive ederek hücresel enerjiyi arttırır ve iyileşmenin uyarılmasını, ağrının ve iltihaplanmanın hafifletilmesini ve fonksiyonel iyileşmeyi gerektiren çok sayıda durumu tedavi etmek için kullanılır. 1970’li yıllardan itibaren kullanılmaya başlamış olan bu yöntem ile son yıllarda çok başarılı çalışmalara imza atılmış olup büyük bir araştırma hacmi kazanmıştır. Asıl işlevini, hücrelerimizin enerji kaynağı olan mitokondrilerin çalışma potansiyelini yüzlerce kat arttırarak başarır.

Light Therapy (ışık terapisi) çalışmaları kapsamında, hücrede ileri düzeyde ATP üretimini yani enerji üretimini artıran optimal proton rezonansı tasarlanmıştır. Kırmızı ışık (645 nm)selektif olan hücre membranını geçirgen hale getirerek hücre yapısının kapılarını açar ve Kızılötesi ışın (840 nm) hücre içine mitokondriye nüfuz ederek ATP üretimini artırır ve ilgili proton terapi rezonansını hücre içerisine iletir. Rusya Bilim Akademisi yönetimindeki Rus bilim adamları iki ışık spektrumunun (kırmızı ışık ve kızılötesi ışın) etkilerini incelemiş ve “Global Scaling” teorisine bağlı olarak gerçekleştirmiş oldukları bir dizi matematiksel hesaplamalar sonucunda kullandığımız Lazer Işık terapi cihazımızın üstün özelliklerini tasarlamışlardır. Sadece enerji verimini arttırmakla kalmaz, vücudun ihtiyacı olan düzeltici sağlık frekansları da iletilir.

Lazer ışık tedavisi, proton rezonansının algoritmik fraktal bilgisini içermektedir. Bu iki ışık spektrumu (kırmızı ışık ve kızılötesi ışın) hücre içi düzeyde en önemli ışınlardır. Bio-feedback terapi teknolojisi daha çok hücre dışı ve hücreler arası sıvı üzerinde etki gösterirken, LLLT yönteminin eklenmesiyle hücre içi mitokondriyel sürecin de aktif hale getirilmesi ile terapi sürecinin başarısını önemli ölçüde artırmaktadır.

  • Kas iskelet sistemi sakatlanmaları, yaralanmalar, lezyonlar, bağ doku ile ilgili problemler
  • Anksiyete ve depresyon 
  • Akne, dermatid ve saç dökülmesi 
  • İltihap oluşumunun azaltılması
  • Kireçlenme ve romatizmal eklem hastalıkları
  • Akut ve kronik ağrı 
  • Bilişsel öğrenimin arttırılması
  • Anksiyete ve depresyon
  • Kronik yorgunluk gibi alanlarda kullanılan bir terapisel uygulama metodudur

İlaçsız ağrı kesici etki LLLT terapisi ile mümkündür.  Düşük seviyeli lazer terapi, dolaşımı sadece 20 dakika içinde arttırmaya başlar ve etkileri tedaviden sonra birkaç saat sürer. Işık tedavisinin, artrit, boyun ve sırt ağrısı, enflamasyon, ödem gibi ortak koşullarla ilişkili ağrıyı azalttığı gösterilmiştir. Ağrı kesicilerden farklı olarak, vücudunuzun kendi kendine iyileşme yeteneklerini de uyarır ve zaman içindeki belirtileri önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Bu tedavide bildirilmiş yan etki yoktur. Terapi için bir lazer veya LED ışığı kullandığı ve bu alanda hücre fonksiyonlarında artış olması nedeniyle hafif bir sıcaklık hissi oluşur. Bu, tedavi sırasında deride yanma veya rahatsızlık gelişmez.

LLLT nasıl çalışır?