Skip to main content

Su, tüm vücut fonksiyonlarında ana çözücüdür; sindirim, asimilasyon, eliminasyon, solunum, sıcaklık (homeostaz) bütünlüğünü ve tüm vücut yapılarının sağlamlığını sürdürür. Vücudunuz verimli bir şekilde çalışabilmesi için günlük olarak suyun yeterli bir şekilde tüketilmesi gerektirir. Su, hücrelerin düzgün çalışması için gereklidir; hücrelerin ve hücreler arasındaki alanın yapısını oluşturur.

Su, dokularınızı korur

Su sadece susuzluğunu gidermekten ve vücudunuzun sıcaklığını kontrol etmekten fazlasını yapar; vücudunuzdaki tüm reaksiyonlar ve madde iletiminde altın oranı sağlar. Gözleriniz, burnunuz veya ağzınız kuruduğunda nasıl bir his olduğunu biliyor musunuz? Oksijen taşıyan eritrosit hücrelerinizin susuz durumda birbirine yapışarak oksijen taşımak için gerekli olan yüzey alanlarının ve bu nedenle yeteneklerinin azaldığını söylesek?

Su, vücudunuzun atıklarını kaldırmasına yardımcı olur

Yeterli su alımı, vücudunuzun ter, idrara çıkma ve dışkılama yoluyla atıkları boşaltmasını sağlar. Tüm detoks mekanizmalarında suyun önemli etkinliği vardır. Böbrekler ve karaciğer, bağırsaklarınızın yaptığı gibi atıkları boşaltmaya yardım eder. Hidroliz reaksiyonlarını etkinleştiren su, yediğimiz besinlerin (proteinler, lipidler ve karbonhidratlar) biyokimyasal yıkımına katılır. Bu, suyun içinde bulunduğu birçok reaksiyondan biridir. Su ayrıca dışkılarınızı yumuşatarak kabız olmamızı engeller ve bağırsak yolunuzdan yediğiniz yiyecekleri taşımaya yardımcı olabilir.

Sindirimde su yardımı

Sindirim, su temeli olan tükürükle başlar. Sindirim, yiyecek ve sıvıyı parçalamaya yardımcı olan, mineralleri ve diğer besin maddelerini çözmek için iç organlarımız ile salınan enzimlere bağlıdır. Uygun sindirim, mineralleri ve besin maddelerini vücudun erişebileceği bir düzeye kadar parçalanmasına yol açar. Besinleri sindirmemiz için en gerekli madde, enzimlerin çalışması için hayati değere sahip olan sudur.

Ne kadar su içmeliyiz?

Susuz kalana kadar beklemeksizin, böbreklerimiz ağırlıklı olarak ciddi bir sağlık sorunumuz yoksa her gün kadınlar için en az 2, erkekler içinse 2.5 litre, yavaş ve uzun sürede yudumlayarak düzenli aralıklarla su içilmesi önerilir. Bu, sağlıklı bir yaşam tarzının en önemli parçasıdır. Yaş ve özel durumlar için önerilen miktarlara ise;

Dr.Elif Kılıç
Klinik Biyokimya Uzmanı – Kuanta Sağlık

Join the discussion One Comment

Yorum Yazın