Skip to main content

Hangi spor bana uygun? Hayatınızın en önemli sorularından biri de bu olmalı.

A, B, O veya AB olarak sınıflanan kan gruplarınız tıpkı DNA analizi gibi vücudunuzla ilgili birçok önemli bulguyu size sunabilir. Kan grubu diyetinin geliştiricisi, OPUS23 ve 23ANDME genetik analiz programlarının kurucularından olan Dr. Peter D’Adamo ‘ya göre, kan grubunuzun ne olduğu çok önemlidir ve beslenmeden spor alışkanlıklarınıza kadar birçok alanda hayatınızı şekillendirecek sağlık bilgilerini sunar.

Çoğunlukla hepimiz benzer faaliyet ve yaşam rutinlerine sahip olsak da, vücudunuza uygun sağlıklı bir yaşam stili belirleyebilmeniz için bize uygun olan spor aktivitelerinde bulunmamız gerekiyor. Buna, sezgilerimizi değerlendirerek ulaşabileceğimiz gibi, denemediğiniz spor dallarının hangisinin bize uygun olduğunu bulabilmek için çok ayrıntılı analizleri okuyarak bu sonuca ulaşabiliriz. Bu araştırmaların ürünü olan kısa notları sunarak, sporun getirdiği sağlıklı yaşama başlamanızda size aracı olmayı hedefliyoruz.

0 Kan Grubu

Bu, en eski kan grubu olup, geçmişi MÖ 40.000’lere kadar uzanmaktadır. Bu dönemin insanları avcı karakterini sergilediği için yüksek proteinli ve yüksek pürin içeren (daha ağır / yağlı proteinler) gıdalar ile beslenmektedir. 0 kan grubuna sahip kişiler daha yüksek pürin içeren (kırmızı etler, organ etleri, uskumru, somon, hamsi, kuzu veya daha koyu renkli koyun etleri) gıdalarda beslenerek daha sağlıklı bir bünyeye sahip olurlar.

Bu kan grubunun tahıllar ile beslenmekten kaçınmaları gerekmektedir. Özellikle buğday (gluten) içeren besinleri doğru şekilde sindiremezler. İdeal olarak, tahıllar 0 kan grubu diyetten uzaklaştırılmalıdır.

0 kan grubunu tüm egzersizlerini etkili kılan ana birleştirici konu, stres azaltmada, duygularınızı dengede tutma ve kilo vermede önemli bir rol oynayan artmış bir kalp hızıdır. Bu kan türüne sahip insanlar ağırlık kaldırma, aerobik, koşu ve yüzme gibi güçlü egzersizlerde çok iyi performans sergilemekte ve bunlara ilgi duymaktadırlar.

B Kan Grubu

Bu kan grubu MÖ 10.000 – 15.000 yılları arasındaki Himalaya dağlık bölgelerinden ortaya çıkmıştır. Genellikle Avrasya kıtasına hâkim olan göçebe ve kabilelerin soyundan gelmektedir. B kan grubuna sahip olanlar et ve sebzeleri içeren dengeli bir diyet ile beslenmelidir. Yüzme, pilates, bisiklet sürme, tenis ve yürüyüş gibi ılımlı egzersizlere iyi yanıt verirler.

A Kan Grubu

Bu kan grubu Neolitik çiftçiler döneminden sonra ortaya çıkmıştır. Tüm vejetaryen diyetlerde çok iyi sonuç veren kan gruplarından bir tanesidir. Bu kan grubuna sahip kişiler ağırlıklı oranı karbonhidratlar olan diyet tarzını benimsemelidirler. A-tipleri tipik olarak soya fasulyesi, bakliyat ve mercimek gibi tamamlayıcı veya ikinci sınıf vejetaryen protein kaynaklarını tüketmelidir. Bu kişiler doğal olarak pürinlerin daha düşük olduğu beyaz et ve balığı tercih etmelidir. A kan grubu için en uygun beslenme oranı, yüzde 70 karbonhidrat, yüzde 20 protein ve yüzde 10 yağdır.

Bu gruba sahip olanlar spor stresine karşı diğer kan türlerine göre daha fazla adrenalin oluşturur. Neyse ki, bu grup aynı zamanda adrenalin gibi katekolamin hormonlarını yıkma veya ortadan kaldırma konusunda en büyük yeteneğe sahip olan gruptur. Bu kişiler için etkinlikler daha düşük tempolu sporlar olan yürüyüş, yoga, golf veya tai chidir.

AB Kan Grubu

Bu kan grubu, dünya nüfusunun yalnızca yüzde beşinin içeren en nadir türdür. AB tipleri, A-tipleri ve B tipleri arasında 1000 yıl önceki bir eşleşme ile ortaya çıkmıştır. Açıkçası, her iki gruptan da özellik taşırlar.

Bu türlerin vücut türünü ve fiziksel özelliklerini deneyimleyerek belirlemesi gerekir; çünkü bu karar, A veya B kan grubu gibi beslenmeleri gerekip gerekmediğini belirleyecektir. AB tipleri, sinir sistemini A grubu gibi parasempatik (sakinleştirici) bir duruma getiren gevşeme ve egzersiz formlarındaki sporlara çok uygundur.  0’dan gelen yoğun egzersizin ve A’dan gelen rahatlatıcı egzersizlerin iyi bir karışımı idealdir. 3 günlük yoğun egzersiz sonrası yapacağınız 2 günlük rahatlatıcı egzersiz çok faydalı sonuçlar verecektir.

İdeal spor programı

Dr. D’Adamo ya göre birçok faktör egzersiz toleransınızın sınırlarını belirlemek için etkileşime giriyor; doğru beslenme, su içme, dinlenme, önceden eğitim, fitness seviyesi, hayatınızın genel stres seviyeleri ve kan grubunuzun ne olduğu gibi.

Basitleştirilmiş bir anlamda, fizik aktivite genellikle katekolaminler ve kortizol gibi stres hormonlarının kan seviyelerinin yükselmesine yol açıyor. Bununla birlikte, bir süre eğitim sonrasında, çoğu insan egzersize yanıt olarak daha az stres hormonu üretecektir. Profesyonel sporcularda olduğu gibi uzun süreli spor yapan kişilerde vücudun dengeleyici hormonal ve fizyoljik mekanizmaları devreye girecektir. Ancak kan grubumuza göre spor aktivitelerini seçtiğimizde, uzun zaman alan bu süreçleri vücudumuza en az zarar verecek şekilde ve yaptığımız spordan daha memnun kalarak geçirebiliriz.