Skip to main content

Yoga ‘nın sözcük anlamı, birleşmedir (Hint-Avrupa dilleri grubundan olan, klasik Hint edebiyat dili, Sanskritcedir).

Yoga, birlik olmak, tek olmak, bütünlükçü olmaktır. Yoga, bütünlükçü bir temele dayanan, ruhsal bir felsefedir. İç benliğimizin, yaşadığımız dış dünya ile uyumlu birlikteliğidir. Bir yoldur. Ruh, zihin ve beden arasında bir iç bağlantı vardır.Ruhtan başlayarak bedene, bedenden başlayarak ruha akan bir enerji bütünlüğü/dengesidir.

Herhangi bir düzeyde oluşan rahatsızlıkların, diğerlerine akan enerji ve ahengi nasıl bozup engellediğini görmek çok kolaydır. Yorgun bedenle, belli şeylere yoğunlaşmamız çok zordur. Yorgun ve sıkıntılı bir zihinle de, sağlıksız ve olumsuz düşüncelere kapılarak, yine sağlıksız davranışlar sergileyebiliriz. Bilinçsiz ve kendinin farkında olmayan bir ruh, bizim dengemizi bozar.

Yoga, evrenin olumsuzluklarından etkilenmeden yaşayarak, her an, aklın huzur ve sakinliği içinde olabilmektir. Yoga, iç dünyamıza yönelerek, kendini bilmek , öğrenmek ve dış dünyayla da bu şekilde uyuma ulaşmaktır. Zihnimizi açmaktır. Yoga ile, tamamen bilinçli olduğumuz halde, tüm duyularımızı, dış dünyadan kopararak, varlığımızın iç merkezine yönelmek mümkündür. Biz YOGA ile, düşüncelerimizin kölesi olmaktan çıkarak, onlar üzerinde denetim sağlarız. Çünkü “MIND is nothing, but it does everything” der Swami Svananda Saraswati ( 20. yuzyilin en buyuk ruhani dusunuru ve en bilinen Yoga masterlarindan biridir). Yani;

DÜŞÜNCE / ZİHİN hiçbir şeydir, ama herşeyi o yapar.

anlamına gelmektedir.

Egolarımız, tutkularımız, ümitlerimiz, bilgilerimiz, dinimiz, çalışmalarımız, bildiklerimiz, ögrendiklerimiz, hepsi zihin tarafından yönetilir. İste Yoga ile, zihnimizi bu tuzaklardan kurtarabiliriz. Çünkü zihin, kayıt cihazı gibidir. Ona neyi komut verirsek, onu kaydeder.

Bu hareketi, bu pozu yapamıyorum dediğinde , aslında beden ve zihnimizi serbest bırakıp, denge kurduğumuzda , yaşamımızdaki kişi ve şeylere/olaylara karşı özgürleşmemizi sağlar. Ancak zihnimizde denge oluştuğunda, odaklanabilir, yoğunlaşabiliriz. Bu şekilde, bu bilgiler ışığında ve yol boyunca, hayatı akışına bırakıp, bir melodi gibi, tertemiz, zihnin esiri olmadan, sevgi ve anlayış ile daha yaratıcı olabiliriz.

Kendi doktorumuz olabilir, kendi hayatımızı destekleyip, dengemizi bulabiliriz YOGA ile… YOGA, birliktir, paylaşmaktır, sevmektir, huzurdur, SAĞLIKTIR ve iç huzurumuzu bulmak için, kendi yolumuzu seçmektir . Seçtiğimiz yoldur. Rahatlatıcı, sakinleştirici, humanist, samimi, istikrarlı, fiziksel ve duygusal rahatlama yoludur, denge yoludur. Renk, ırk, dil, din, politika burada yoktur. Hepimizin birliğidir, TEKliktir. Çünkü hepimiz, derimizin altında aynıyız. Oyun bittiginde , KRAL da , KUKLA da aynı KUTUya girer… Bir başka deyişle; OYUN BİTTİĞİNDE, ŞAH da , PİYON da AYNI KUTUYA GIRER.

Özlem Gökalp
Yoga Eğitmeni

Yorum Yazın